maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Motoryzacja

Jak działa leasing? Zalety i wady tego rozwiązania

Jak działa leasing? Zalety i wady tego rozwiązania

Kupno nowego samochodu to wydatek rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Nie każdego na taką rozrzutność stać. Z tego względu wiele osób prywatnych, jak i przedsiębiorców decyduje się na leasing. Nowe samochody należą do towarów, które szybko tracą na wartości, a jednocześnie są kosztowne w eksploatacji. Jak działa leasing?

Co dokładnie oznacza leasing?

Leasing cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest to szczególna forma finansowania dóbr materialnych. Słowo pochodzi z języka angielskiego, a w tłumaczeniu oznacza oddanie do użytku przedmiotu na podstawie umowy najmu lub dzierżawy. Leasing jest wykorzystywany przede wszystkim w przypadku produktów technicznych o wysokiej cenie, które szybko się zużywają i tracą na wartości. Całkowity zakup gotówkowy lub ratalny w takim przypadku, byłby mniej opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia.

Jak działa leasing?

W przypadku leasingu leasingodawca oddaje leasingobiorcy przedmiot do użytku przez określony czas. Za korzystanie z tej usługi płaci się co miesiąc ustaloną kwotę i jest to stawka leasingowa. Oznacza to, że przedmiot nie przechodzi w całości w posiadanie leasingobiorcy, ale po upływie uzgodnionego okresu oddaje się go z powrotem firmie leasingowej. Elastyczne, specjalne formy leasingu pozwalają alternatywnie nabyć przedmiot leasingu po upływie okresu po wcześniej ustalonej cenie. Wszystkie indywidualne warunki są określone w umowie leasingu. W przypadku leasingu samochodowego uwzględnia się na przykład maksymalną liczbę kilometrów, jaką można przejechać w ciągu roku.

Czy warto wziąć samochód w leasing?

Zwłaszcza w przypadku leasingu samochodowego, przy optymalnie dobranej formie umowy leasingu prawie zawsze można odpowiedzieć, że leasing jest opłacalny. W przypadku leasingu komercyjnego oprócz korzystnych warunków korzysta się z ulg podatkowych. Nie istnieją one w przypadku prywatnych leasingobiorców. Niemniej jednak umiarkowane miesięczne raty i krótkie terminy spłaty sprawiają, że leasing samochodów jest równie atrakcyjny dla osób prywatnych. Zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy zyskują dzięki leasingowi stabilność w porównaniu z zakupem nowego samochodu. Dzięki temu mogą zachować płynność finansową i dokonywać innych zakupów z zaoszczędzonych pieniędzy. Klienci biznesowi mogą raty leasingowe w pełni odliczyć jako koszty operacyjne, co pozwala na zmniejszenie zobowiązań podatkowych.

Czy leasing samochodów ma sens dla osób prywatnych?

Dzięki niskim miesięcznym ratom leasingowym można zachować płynność i sfinansować tylko użytkowanie pojazdu, a nie jego zakup.
W umowie są zdefiniowane koszty, które pozostają stabilne przez cały okres eksploatacji. Klienci mają swobodny wybór czasu trwania umowy, przebiegu, stawki, zaliczki i opcji między zakupem a zwrotem samochodu. Dzięki leasingowi można cieszyć się fabrycznie nowym samochodem z najnowocześniejszym wyposażeniem i niskim zużyciem paliwa – oznacza to również niższe koszty napraw zużywających się części. Jest to doskonała forma, aby zaoszczędzić i nie pozbywać się dużej kwoty gotówki.

Udostępnij