maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Mechanika

EPC – co to jest?

EPC – co to jest?

Na desce rozdzielczej pojazdu może pojawić się wiele ostrzeżeń informujących o niewłaściwej pracy lub awarii jednego z podzespołów. Jednym z nich jest komunikat EPC, który informuje o tym, że konieczna jest kontrola lub naprawa jednego z układu pojazdu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o kontrolce EPC, co to jest oraz czy należy się jej obawiać.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • jakie rodzaje kontrolków są w samochodzie 
  • kontrolka EPC – co to?
  • kiedy pojawia się kontrolka EPC?

Jakie rodzaje kontrolków są w samochodzie 

Na początku, warto zrozumieć, co oznaczają poszczególne kolory wyświetlanych kontrolek. Kontrolki są podobne do sygnalizacji świetlnej – ich kolor jest wystarczającą wskazówką, która podpowie w jaki sposób powinniśmy się zachować, choć nie zawsze jest to regułą. Należy mieć na uwadze, że krótkoterminowe wystąpienie kontrolki może oznaczać jedynie przeprowadzenie testu dla konkretnego komponentu. Kolor zielony oznacza, że samochód działa dobrze. Informuje również o tym, jakie funkcje samochodu są obecnie włączone. Kolor czerwony oznacza poważną awarię samochodu. Należy wówczas natychmiast zatrzymać i sprawdzić problem, aby uniknąć poważniejszych szkód. Natomiast kolor żółty oznacza ostrzeżenie, które wskazuje na możliwy problem z silnikiem lub z innymi układami samochodu. EPC należy właśnie do takich kontrolek.

epc co to

Kontrolka EPC – co to?

Żółta kontrolka EPC jest jedną z najczęściej pojawiających się na desce rozdzielczej. EPC to skrót od Electronic Power Control, co wskazuje na problemy związane z układem elektrycznym samochodu. Nie ma powodu, aby się jej obawiać, ale należy pamiętać o zachowaniu czujności. Najlepszą opcją będzie udanie się do najbliższego warsztatu w celu dokonania diagnostyki, ponieważ samodzielne sprawdzenie jest praktycznie niemożliwe. Koszt podłączenia samochodu pod interfejs diagnostyczny mieści się w przedziale od 50 do 100 złotych.

Kiedy pojawia się kontrolka EPC?

Pod pojęciem EPC kryją się liczne potencjalne problemy i awarie. Należą do nich między innymi:

  • uszkodzenie czujnika/włącznika świateł hamowania.
  • uszkodzenie systemu kontroli silnika
  • uszkodzenie przepustnicy lub elektronicznego pedału gazu
  • usterka mechanizmu wtryskowego
  • przepalenie żarówki światła STOP
  • zakleszczenie się mechanizmu hamulca
  • nieprawidłowa praca czujnika położenia wału.
  • nieprawidłowe działanie czujnika temperatury cieczy chłodzącej

Podsumowanie 

Chociaż kontrolka EPC nie jest poważnym problemem, nie powinniśmy go lekceważyć. Często wystarczy wymienić przepaloną żarówkę świateł STOP, a w niektórych przypadkach może być konieczna wymiana przepustnicy, układu wtryskowego lub jednostki napędowej. Jeśli awaria jest na tyle poważna, by uszkodzić zespół napędowy, może to skutkować całkowitym zatrzymaniem pojazdu i wymagać dużych nakładów finansowych na jego naprawę.

Udostępnij