maski.com.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, transporcie oraz mechanice.

Motoryzacja

Jak włączyć światła w samochodzie? Zasady używania i ich charakterystyka

Jak włączyć światła w samochodzie? Zasady używania i ich charakterystyka

Na ulicy chodzi przede wszystkim o to, aby widzieć i być widzialnym. Wszystkie światła w samochodzie mają swoją funkcję i mogą być używane tylko odpowiednio do ich przeznaczenia. To jednak nie wszystko! Ustawodawca określa również dokładnie, jak powinno wyglądać każde oświetlenie samochodu. Jakie światła znajdują się w aucie? Jak włączyć światła w samochodzie?

Jakie są światła w samochodzie?

Typowe światła w samochodzie to: światła postojowe, mijania, światła do jazdy dziennej, światła drogowe, kierunkowskazy i przednie światła przeciwmgielne. W ciągu dnia kierowcy muszą włączać światła podczas jazdy, gdyż takie jest prawo obowiązujące na terenie Polski. Każdy kraj ma swoje zasady i wjeżdżając na teren obcego kraju, należy się zaznajomić z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć mandatu.

Światła w samochodzie z funkcją sygnalizacji

Światła wbudowane w samochodzie mają sygnalizować innym użytkownikom drogi pewne manewry, aby mogli na nie reagować w odpowiednim czasie. Kierunkowskazy sygnalizują zmianę kierunku. Kierowcy muszą z nich korzystać, gdy chcą skręcić, zaparkować lub w inny sposób zmienić kierunek jazdy. Światła stopu są montowane jako światła z tyłu samochodu, ponieważ mają sygnalizować kolejnym pojazdom, że kierowca czasami drastycznie zmniejsza prędkość. Zaświecą się one automatycznie na czerwono, gdy kierowca wciska hamulec. Światła awaryjne mają ostrzegać o zagrożeniach, np. gdy samochód ulegnie awarii i stanowi przeszkodę na drodze.

Światła drogowe, mijania i do jazdy dziennej

Światło drogowe ma funkcję ostrzegawczą lub sygnalizacyjną. Są to tak zwane światła długie. Oświetlają one dość dużą odległość przed samochodem, ale powinny być używane jedynie w szczególnych wypadkach, gdyż mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Powinno się je natychmiast wyłączyć, gdy zbliża się do nadjeżdżającego pojazdu z naprzeciwka lub pojazdu jadącego przed. Światła mijania powinny być włączone w Polsce podczas jazdy przez cały dzień. Do jazdy dziennej mogą być włączane zamiast mijania w ciągu dnia, ale jedynie przy dobrej widoczności.

Światła przeciwmgielne i postojowe

Przednie światła przeciwmgielne w samochodzie to światła, które mogą być używane tylko w przypadku znacznego pogorszenia widzenia spowodowanego mgłą, śniegiem lub deszczem. Dopuszcza się stosowanie tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli z powodu mgły widzialność jest mniejsza niż 50 metrów. Światło postojowe jest najsłabszym oświetleniem samochodowym. Służy do oświetlania zaparkowanego samochodu. Z tym światłem nie można jeździć.

Jak włączyć światła w samochodzie?

Włączanie świateł w samochodzie odbywa się poprzez przełączenie dźwigni, która może być częścią przełącznika zespolonego z kierownicą lub pierścienia obrotowego obok kierownicy po lewej stronie. Na dźwigni są oznaczenia, które dotyczą poszczególnych rodzajów świateł. Przesunięcie i pozostawienie dźwigni w danym punkcie oznacza, że konkretne światła zostały włączone. Również na desce rozdzielczej pojawia się świecąca ikonka informująca o tym fakcie.

Udostępnij